Anasayfa Mutfak Havalandırması

Mutfak Hava Sirkülasyonu ve Temel Akış Türleri

1.1 Mutfak İçerisinde Hava Sirkülasyonu ve Temel Akış Türleri

Havalandırma ve iklimlendirme sisteminin besleme havası oda içerisine, iklimlendirme yükünün karşılanmasına bağlı olarak, iki temel akış biçimi ile dağıtılır. Bunlar karışık akış ve laminar akıştır. (Kaynak VDI 2052)

1.1.1 Karışık Akış

Temiz besleme havası ve pişirme cihazlarının üstündeki hava, yabancı maddelerle tamamen karışım halinde zenginleştirilmiş durumdadır. Kirli mutfak havası dış hava ile seyreltilir ve böylece hemen hemen bütün mutfakta aynı sıcaklık ve yabancı madde konsantrasyonlarına ulaşılır. Nispeten yüksek hızdaki, konfor gereksinimlerini karşılamak üzere verilen ve insan zonunun üzerine yerleşen besleme havası, mahal havası ile taze havayı yoğun bir şekilde karıştırır. Karışık akış dağıtım yerine göre yatay ve dikey hava beslemesi olarak ikiye ayrılır.

Şekil 8 Karışık Akış

Şekil 8 Karışık Akış

1.1.1.1 Yatay Hava Beslemesi

Oda tavanının altından beslenen hava silindirik biçimli akış alanları oluşturur. Bunlar, pişirme cihazlarının üstündeki sıcak hava akımlarım çalışma alanlarına doğru saptırabilir ve mutfak cihazlarının üzerine yerleştirilen davlumbazların çekme akımlarını dağıtabilir. Hava girişleri olarak havalandırma menfezleri veya hava nozulları kullanılır.

1.1.1.2 Düşey hava beslemesi

Tavandan verilen birkaç tekil hava girişi ile karışık bir akış yaratılabilirken, hava girişleri de tavana dağıtılabilir. Her hava girişinin çevresinde bir karıştırma ve ters akım alanı oluşur.

Çıkışların mutfak cihazları ve çalışma alanının üzerinde uygulanmasıyla sıcak hava akımlarının karışması azaltılabilir. Bu tür hava akış biçimleri için jet, swirl, radyal ve doğrusal difüzörler kullanılır.

1.1.2 Laminar Akış

Laminer akımlar hem ısıl hem de maddesel kirlenme bağlamında, insanların bulunduğu alandaki kirlenmeyi azaltır.

Bu tür hava beslemesi durumunda odadaki hava akışı, mutfak cihazlarının üzerinde oluşan ve sıcak havayı taşıyan hava akımları yabancı maddelerle zenginleşerek davlumbaza doğru yükselir. İnsanların bulunduğu alanda ısıl yoldan oluşan bu hava akımı, besleme havası ile yer değiştirirse, insanlar için hava kirliliği hemen hemen tamamen önlenmiş, ısı yoluyla kirlenme de % 50 oranında azaltılmış olur. Isıl hava akımlarının dağılmaması için besleme havasının hızlarına önem gösterilmelidir. Mutfaklarda yüklerin ve ısının azaltılmasında laminer akımların verimliliği birçok kez gösterilmiştir. Laminar akışlı hava dağıtım elemanları ihtiyaca göre tavana ya da insan bulunan alanlara monte edilebilirler. (Kaynak VDI 2052)

 Şekil 9 Laminar Akış

Şekil 9 Laminar Akış

 

Doğu İklimlendirme
Nefes Alan Mekanlarda
İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar
Mutfaktaki Hava Hızı
Mutfaklarda Havalandırma Elemanlarının Seçimi
davlumbaz seçimi
Mutfak Havalandırması Davlumbaz Seçimi

Yorum Ekleyin

Yorum Alanı*

Adınız*
Web Siteniz

Mutfak DavlumbazMutfak GürültüMutfak HavalandırmasıMutfak HijyenMutfak Nem OranıMutfak Sıcaklığı
pendik escort