Genel Mutfak Havalandırması

İnsan Bulunan Alanlarda Havanın Kontrolü

Tavana yerleşik hava terminalleri (yer değiştirme hava terminalleri)

Pişirmeden kaynaklı ısıl hava akımlarını etkileyen zonun dışında, geniş bir alana sahip hava girişlerinden besleme havasının tavandan aşağı insan bulunan bölgeye doğru verilmesi olanaklıdır. Daha soğuk olan besleme havası, yüksek özgül ağırlık nedeniyle aşağı zemine doğru iner ve ısıl yönden harekete geçirilen havanın yerini alır.

Pişirme cihazları üzerinde oluşan sıcak hava akımlarının bozulmaması koşuluyla, karışık akıma göre önemli ölçüde azaltılmış parçacık madde ve yüksek ısı yükleri elde edilir. Aynı hacimsel debiler düşünüldüğünde bu azalma % 30~40 düzeyindedir.

Hava girişlerinin uygunsuz yerleştirilmesinden dolayı ortaya çıkan karışık akışlar, ısıl akışı bozup mahaldeki kirliliğin artmasına neden olabilir.

Besleme havası geniş kesitli (alanlı) hava girişleri ile ünifom biçimde uygulanması gereklidir. Önerilen hava çıkış hızı, giriş hızına bağlı olarak 0,2 m/s olmalıdır.

Büyük besin hizmeti veren mutfaklarda hava giriş sıcaklığı 19°C’den düşük olmamalıdır.

 

İnsan bulunan alanlardaki hava girişleri (yer değiştirme hava besleme terminalleri)

Hava terminalleri döşemeden 0,2-2,0 m yükseklikte, besleme havasının ısıl hava akımlarını bozmaksızın yer değiştireceği biçimde yerleştirilebilir. Bu, hava girişlerine hava akımının eşit dağılımını, silindirik hava girişlerinde hava hızının 0,4 m/s ve düz hava girişlerinde 0,2 m/s hava hızını aşmamasını ve besleme havası sıcaklığının 20°C den düşük olmamasını gerektirir.

Hava terminalleri hava dağılımının mahal içerisinde olabildiğince üniform olacağı biçimde ve cihazlardan yükselen sıcak hava akımına doğru yerleştirilmelidir; bunlar yuvarlak olmaları halinde mahalin herhangi bir yerine yerleştirilebilir veya düz, yarı-silindirik veya silindirik çıkışlar olarak duvar yüzeyinde uygulanabilirler.

Çıkış elemanları kolay temizleme yönünden ulaşılabilir olmalıdır.

Hava girişlerinin insan bulunan bölgelere uygulanması ve hava akımının doğru boyutlandırılması durumunda, aynı hava debisinde ki karışık akış durumuna göre parçacık yüklerinde % 60~70, ısı yüklerinde yaklaşık % 50 azalma elde edilebilir.

Laminer hava girişlerinin tavanda olmasına oranla bu girişlerin insan bulunan bölgede bulunması halinde daha yüksek yük azaltımları elde edilmesinin nedeni, tavandan havanın ilk girişinden sonra aşağıya, odanın en kirli alanlarına doğru akması ve aşağıda insan bulunan alana geçişi sırasında belirli orandaki bir kirli havanın besleme havasıyla karışarak insan bulunan alanlara taşınmasıdır.

Doğu İklimlendirme
Nefes Alan Mekanlarda
İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar
Mutfak Hava Sirkülasyonu ve Temel Akış Türleri
Şekil 10 Endüstriyel Mutfak Davlumbazı
Davlumbaz Nedir ve Nasıl Seçilir
Mutfaklarda Havalandırma Elemanlarının Seçimi

Yorum Ekleyin

Yorum Alanı*

Adınız*
Web Siteniz

Mutfak DavlumbazMutfak GürültüMutfak HavalandırmasıMutfak HijyenMutfak Nem OranıMutfak Sıcaklığı
pendik escort