Mutfak Havalandırması

Davlumbaz Nedir ve Nasıl Seçilir

Şekil 10 Endüstriyel Mutfak Davlumbazı

Davlumbaz

Mutfaklarda pişirme işlemi sırasında oluşan hava akımı yoğun miktarda yağ ve benzeri kirleticileri barındırır. Mutfakta pişirme süreçlerinde oluşan bu kirleticilerin, kokuların, atık ısının ve oluşan nemin atılması veya filtre edilmesi için toplamaya yarayan donanıma davlumbaz denir.

Mutfak cihazlarının üzerine yerleştirilen davlumbazlar duman ve buharı hızlı biçimde çekmek için kullanılırlar. Yeterli genişlikte bir toplanma alanı (davlumbaz yüksekliği en az 0.4 m) sağlanmalıdır. Toplama bölgesinin hacmi yeterli büyüklükte ve her durumda saniyede çekilen hava hacmini karşılayacak genişlikte olacaktır. Mutfak çekme davlumbazlarının tasarımı ve yapısı, mutfak cihazının çevresinde en az 0,2 m’lik bir taşma miktarına sahip olmalıdır.

Davlumbaz seçimi mutfak havalandırması ve iklimlendirme sisteminin en önemli aşamalarından biridir. Doğru seçilmiş bir davlumbaz, mutfak havalandırmasındaki ve iklimlendirmesindeki koku, gürültü ve çevre kirliliği gibi pek çok sorunu çözerken mutfağa yapılacak havalandırma ve iklimlendirme sisteminin ilk yatırımında ve işletmesinde önemli tasarruflar sağlar. Doğru seçilmiş davlumbaz yangın risklerini en aza indirir, yangın kontrol ve söndürme sisteminin uygun yapılmasına olanak sağlayıp can ve mal güvenliğini sağlar. Davlumbaz seçimi ile ilgili firmamız tarafından geliştirilen “VDI 2052 ye Göre Egzoz Debisi Hesap Programını” www.davlumbazsecim.com sitesi üzerinden kullanabilirsiniz.

Mutfak davlumbazları sağlık açısından korozyona uğramayan, kolay temizlenebilen bir malzemeden üretilmesi gerekmektir. Bu nedenle çoğunlukla paslanmaz çelik malzemeden üretilirler. Genellikle AISI 304 kalite paslanmaz çelik malzemeden üretildiği gibi fazla alevli çalışmaların yapıldığı mutfaklarda AISI 316 kalite paslanmaz malzeme kullanılması tavsiye edilir. Galvaniz sac davlumbazların genellikle gıda sektörü dışında kullanılması uygundur.

 

Davlumbazın Elemanları Nelerdir

Davlumbazların mutfak havalandırması işlemini yapabilmesi için birtakım elemanlara sahip olması gerekir. Egzoz havalandırma sisteminde mutlaka bulunması gereken ana elemanlar klasik davlumbaz için;

Klasik Davlumbazda Bulunan Ana Elemanlar

Şekil. Klasik Davlumbazda Bulunan Ana Elemanlar

 

 

Yüksek Performanslı Davlumbazlarda ki ana elemanlar ise;

Yüksek-Performanslı-Davlumbazlarda-Bulunan-Ana-Elemanlar

Şekil. Yüksek Performanslı Davlumbazlarda Bulunan Ana Elemanlar

 

Davlumbazlar fonksiyonlarını yerine getirebilmek için aşağıdaki bölümlerden oluşurlar;

 

  • Davlumbaz Egzoz Filtre Sistemleri
  • Yoğuşma Tavaları
  • Aydınlatma Elemanları
  • Kanal ve Bağlantı Elemanları

 

Doğu İklimlendirme
Nefes Alan Mekanlarda
İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar
Mutfaktaki Hava Hızı
MUTFAK HAVALANDIRMASI
Mutfak Sıcaklığının İç Hava Kalitesine Etkisi

Yorum Ekleyin

Yorum Alanı*

Adınız*
Web Siteniz

Mutfak DavlumbazMutfak GürültüMutfak HavalandırmasıMutfak HijyenMutfak Nem OranıMutfak Sıcaklığı
pendik escort